Šmarjeta 66
8220 Šmarješke Toplice
Občina Šmarješke Toplice obsega 24 naselij s skupno 3323 prebivalci. Geografsko je zelo razgibana, meri 34,2 km2 in se razprostira med kotami 151 m do 440 m n.m..
Skladno z Odlokom o izvajanju javne gospodarske službe za upravljanje javnega vodovoda v Občini Šmarješke Toplice je Komunala Novo mesto, d.o.o., javno podjetje.
Oskrba prebivalstva s pitno vodo se izvaja na več načinov in sicer:
-oskrba iz javnega vodovoda – v upravljanju Komunala Novo mesto d.o.o.,
-oskrba iz lastnih virov – vodnjakov
1. Iz javnega vodovoda v upravljanju Komunale Novo mesto je s pitno vodo oskrbovanih 21 naselji s skupno 2944-timi prebivalci.
2. Iz kapnic, oziroma ostalih virov se oskrbujejo še tri naselja in posamezni zaselki s skupno cca 117-timi prebivalci.
V občini Šmarješke Toplice so vsa naselja oskrbovana iz javnega vodovoda, vsi lokalni vodovodi so opuščeni. S pitno vodo ostaja neoskrbovano naselje Vinjega vrh, ter nekateri dislocirani zaselki – posamezna gospodinjstva, ki se oskrbujejo na individualni način – lastni vodnjaki.
Povzetek obstoječega stanja vodooskrbnih sistemov v občini Šmarješke Toplice:
-Stopnja oskrbljenosti naselij s pitno vodo iz javnega vodovoda je visoka – 96,17%.
-V obratovanju ni nobenega večjega lokalnega vodovoda.
-Zmogljivost razpoložljivih vodnih virov je zadovoljiva.
-Zmogljivost razpoložljivih vodnih virov iz globinskih vodonosnikov je dobra.
-Kakovost vodnih virov kraškega izvora (Zavteršca) je neustrezna in zato tudi izločene za potrebe javne oskrbe, ostaja pa varovan kot strateški vodni vir.
-Skupne vodohranske kapacitete so zadovoljive.
-Vodohranske kapacitete nekaterih posameznih sistemov (VH Gorenja vas) so premajhne, krijejo le 3 urno dnevno potrošnjo.
-Okoli 56000 m omrežja je dotrajanega in poddimenzioniranega. Tako omrežje ne zagotavlja ustrezne požarne varnosti, hkrati pa predstavlja visoke vodne izgube.
-Preko 5000 m vodovodnih cevi je iz azbest – cementa.
Za vse naše občane na območju, kjer ni tekoče vode, subvencioniramo iz občinskega proračuna dostavo vode.
Vodovodno omrežje je v nekaterih delih občine dotrajano, zato Komunala Novo mesto v okviru gospodarske javne službe spremlja vse okvare na vodovodnem omrežju, ter v sled tega predlaga obnove vodovoda, katerih obnova je prioritetna.
V letu 2011 smo izvedli obnovo vodovoda:
- na obvoznici Šmarjeta;
- na območju začasnega priključka obvoznice;
-v celotnem naselju Nad Prinovcem v Šmarjeških Toplicah v dolžini 1.392 m;
- v naselju Radovlja »Podcerovec« v skupni dolžini približno 200 metrov;
- v Gorenji vasi »Gartrože« v dolžini 200 m;
- v Zburah v dolžini približno 280 metrov;
- in izvedli smo obnovo vodohrana Čela;
- zamenjanih je bilo pet hidrantov.
V letošnjem letu smo začeli z izdelavo projektne dokumentacije (PGD in PZI) »Hidravlična izboljšava in nadgradnja sistema pitne vode na območju Dolenjske«. S tem projektom se bo hidravlično uravnotežilo in dogradilo vodovodno omrežje sistema vseh občin, ki jih povezuje magistralni vodovod Novo mesto (MO Novo mesto, Šentjernej, Škocjan, Mirna peč, Dolenjske Toplice, Straža in Šmarješke Toplice). Projekt zajema izgradnjo cca. 32 km magistralnega in primarnega omrežja, izgradnjo vodarne-naprave za čiščenje pitne vode na izviru Jezero v Družinski vasi in v Stopičah, ter izgradnjo štirih vodohranov, od katerih je eden v naselju Gorenja vas, prostornine 200 m3. Za projekt imam pridobljene vse služnosti na območju občine Šmarješke Toplice. Gradna je predvidena med leti 2012-2014.
V predlogu proračuna za leto 2012 imamo predvideno izdelavo projektne dokumentacije za obnovo vodovoda Klevevž. Obstoječe vodovodno omrežje, je grajeno iz PE cevi, premera DN 6/4 IN DN 2, je močno dotrajano in ne zagotavlja zahtevanih požarnih količin. Prav tako se na njem nenehno pojavljajo okvare, ki povzročajo velike motnje v oskrbi s pitno vodo. Naselje Klevevž, Grič pri Klevevžu in Dol pri Šmarjeti tako nimajo zagotovljene požarne varnosti. Tako je iz navedenega nujno obnoviti in povečati presek vodovoda v skupni dolžini 1600 m.