Šmarjeta 66
8220 Šmarješke Toplice
PROJEKT RUNE
V mesecu juniju se bo zaključilo projektiranje obeh central, ki bosta pokrivali občine v Jugovzhodni regiji, nato se bo šlo v gradnjo. Predvidoma se bo z gradnjo omenjenih central pričelo v juniju, zaključilo pa do konca leta 2019. Celoten projekt vodi in izvaja podjetje RuNe-SI d.o.o.
Priključek bodo lahko dobila vsa gospodinjstva, ki so na seznamu RuNe upravičencev. Ta seznam je dostopen na spletni povezavi www.ruralnetwork.eu, naslove pa lahko vsi preverijo tudi na telefonski številki 05 937 77 72. V primeru, da določenega gospodinjstva ni na seznamu RuNe, obstaja verjetnost, da se nahaja na seznamu belih lis. Za končnega uporabnika to pravzaprav ne predstavlja očitne razlike, saj bodo tudi tista gospodinjstva, ki so t.i. bela lisa, dobila možnost priključitve na odprto optično omrežje pod enakim pogoji, verjetno ga bo prav tako gradil RuNe, le časovna dinamika bo morda malo zamaknjena, saj mora Ministrstvo za javno upravo najprej speljati vse postopke, da se lahko projekt GOŠO3, ki bo pokrival bele lise, začne.
V primeru, da se gospodinjstvo ne nahaja na nobenem izmed seznamov, se mora glede možnosti izgradnje omrežja najprej obrniti na obstoječega ponudnika storitev, če pa slednji zagotovi, da v nadaljnjih treh letih nima namena graditi optike, pa mora sporočiti na AKOS, da se ga potem naknadno uvrsti na seznam belih lis.
Mesec ali dva pred pričetkom gradnje (verjetno v mesecu maju) se bo na podjetju Eurocon d.o.o. začelo naročanje priključkov, podjetje Eurocon pa bo nudilo tudi vso podporo strankam in za njih generiralo pogodbe in jih pošiljajo ali na dom.
Strošek na priključek bo 150€. Ta strošek je za vse enoten, ne glede na to, ali se priključek izvede po tleh ali po zraku, zajema pa torej preboj, inštalacijo optičnega pretvornika, razvod znotraj objekta do 10m in inštalacijo modema. Vsa inštalacija razen modema po koncu del postane last gospodinjstva, modem pa ostane v lasti RuNe, da ga lahko slednji popravlja in zamenjuje na lastne stroške (v nasprotnem primeru bi to bil strošek gospodinjstva).
Primarni vod skozi naselja bo predvidoma speljan ob glavni cesti, v kolikor pa je kateri izmed objektov na seznamu od ceste oddaljen dlje kot 150m, pa se bo primarni vod pripeljal bližje, da se zadosti pogoju t.i. »zadnje milje«, torej da mora biti primarni vod od objekta oddaljen največ 150m.
Roki za izgradnjo posameznega priključka bodo definirani na pogodbah. Sama gradnja bo potekala sledeče: najprej bodo stroji pripeljali primarni vod po cesti do naselja. Nato se bo šlo v izgradnjo primarnega voda skozi naselje, ob tem pa se bo izvajalo tudi priključke tistim, ki ga bodo naročili. T.i. sekundarni vod se do objekta lahko pripelje na dva načina. Najenostavneje je po zraku, v kolikor je dovolj blizu objekta telefonski ali električni drog. V kolikor pa do hiše ni možno priti po zraku oziroma si gospodinjstvo izrecno zaželi priključka po tleh, si bo gospodinjstvo moralo izkop zagotoviti samo, RuNe pa bo priskrbel material (se pravi cevi). Ta praksa se bo uporabila zaradi predhodnih izkušenj, saj se nemalo kje lahko zgodi, da je lastnik gospodinjstva na dan izkopa odsoten, ko se vrne domov, pa ugotovi, da izkop ni bil narejen tam, kjer je sam želel, prav tako pa problem predstavlja tudi služnost, ki velja za nedoločen čas, kar v teoriji pomeni, da lahko vzdrževalci omrežja kadarkoli pridejo in ponovno dvignejo asfalt in razkopljejo vrt, če morajo dostopati do omrežja.
Vse nadaljnje informacije lahko občani dobijo na spletni povezavi www.ruralnetwork.eu, na enem izmed e-poštnih naslovov rune-si@ruralnetwork.eu, dominik.salamon@ruralnetwork.eu in marko.salamon@ruralnetwork.eu ali na telefonski številki 05 937 77 72.