Šmarjeta 66
8220 Šmarješke Toplice
LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstev Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta.
OBJAVA, 11. 9. 2020
OBVESTILO PRED PRIČETKOM IZVEDBE PEŠBUSA, POSTAJE IN VOZNI RED
Povezava do projekta Pešbus: https://www.aktivnovsolo.si/pesbus/
Povezava do prijavnice za udeležence Pešbusa: http://www.os-smarjeta.si/pesbus/
Prijavnica za spremljevalce Pešbusa
OBJAVA, 18. 9. 2020
Potovalne navade osnovnošolcev v občini Šmarješke Toplice v sodelovanju z OŠ Šmarjeta v letošnjem Tednu mobilnosti spreminjamo z zelo priljubljeno aktivnostjo - Pešbusom. Otroci skupaj s spremljevalci, iz 9 smeri in 11 postaj, hodijo v šolo peš deset dni, od 14. do 25. septembra 2020. S Pešbusom v šolo trenutno prihaja 75 učencev. Aktivnost poteka našimi zvestimi prostovoljci – spremljevalci Šole zdravja in ostalih lokalnih društev, ki so nam v veliko pomoč. V sklopu projekta Trajnostna mobilnost v osnovnih šolah in vrtcih Ministrstva za infrastrukturo malčki iz vrtca, skupaj s svojimi starši, sodelujejo pri dejavnosti »GREMO PEŠ! Z BELIM ZAJČKOM«. Učenci obeh šestih razredov se v času po pouku usposabljajo za samostojne udeležence v prometu na kolesu. Pridno vadijo na prometnih površinah po Šmarjeti. Kolesarsko izkaznico bodo v trajno last, po uspešno izkazanem znanju v prometu, prejeli še pred koncem meseca septembra. Za popestritev šolskih dopoldnevov pa bomo šolsko parkirišče tri dni spremenili v igrišče oz. v sklopu akcije PARKirni dan na PARKirišču izvedli zanimive delavnice.
OBJAVA 30. 9. 2020
ZAKLJUČEK JESENSKIH VOŽNJ PEŠBUSAV okviru Evropskega tedna mobilnosti, ki je letos potekal med 16. in 22. septembrom, pod sloganom »Izberi čistejši način prevoza!«, je Občina Šmarješke Toplice v sodelovanju z Osnovno šolo Šmarjeta, že tretje leto zapored izvedla projekt Pešbus. S Pešbusom so se učenci od 1. do 8. razreda vsako jutro peš odpravili v šolo v organiziranih skupinah in v spremstvu prostovoljcev po devetih v naprej začrtanih poteh. Pešbus se je na poti v šolo ustavil na enajstih označenih postajah. Letošnji vožnji Pešbusa, ki je trajala deset dni, od 14. do 25. septembra 2020, se je pridružilo kar 78 učencev, ki jih je na šolski poti spremljalo 16 prostovoljcev iz vrst aktivnih lokalnih društev: Šole zdravja, Turističnega društva Šmarješke Toplice, Društva podeželskih žensk Šmarjeta, Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev in Društva upokojencev Šmarjeta in Bela Cerkev.
Pešbus se je v treh letih izvajanja izkazal za zelo uspešen projekt z več pozitivnimi učinki in sicer otroke usmerja k vsakodnevnemu gibanju, pripomore k njihovi samostojnosti, učenju pravilnega obnašanja v prometu, zmanjšuje avtomobilski promet na šolskih poteh in gnečo na šolskih dvoriščih ter parkiriščih, navsezadnje pa tudi dolgoročno pozitivno učinkuje na okolje, povezuje skupnost ter krepi medgeneracijske odnose med udeleženci in spremljevalci.
Ob uspešnem zaključku letošnje jesenske vožnje Pešbusa se zahvaljujemo vsem učencem, ki ste sodelovali pri jutranjih vožnjah »Pešbusa« in staršem, ki ste otroke vključili in spodbujali k aktivni udeležbi ter prostovoljcem, ki ste jih vsako jutro skrbno spremljali in varno pripeljali do cilja.
Aktivnost Pešbusa in PARK(irnega) dneva se je v občini Šmarješke Toplice izvajala v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE in je financirana s strani Ministrstva za okolje in prostor v okviru sredstev Sklada za podnebne spremembe.